Selle aasta keskel teatasid suured jaemüügibrändid Nike ja Adidas, et COVID-19 pandeemia põhjustatud tarneraskuste tõttu ei suuda nad Euroopa ja USA tellimusi täita. Nii on see ka paberi- ja kartongiturul, kus nõudlus ületab tunduvalt pakkumise. COVID-19 on muutnud paberi leidmise väga raskeks nii eraisikutele kui ettevõtetele.

Kliendid on sunnitud trükikodadest tellitut nädalaid ootama, kuna alternatiivseid paberitüüpe napib. Eelkõige on mure trükitud materjalidega, nagu brošüürid, flaierid, postkaardid, visiitkaardid ja raamatud. Pühade hooaja lähenedes on trükikojad mures, et paberi puudumise tõttu võib hooajaliste trükiste tootmine liialt hilineda.

Paberit nagu ka teisi kaupu oli COVID-19 tõttu sel suvel raskem saada. Samal ajal kui nõudlus kasvas, tekkis pandeemia mõjul paberivabrikutes ja sadamates tööjõupuudus. Epideemia on veelgi süvendanud paberitootmise mahtude tõusutrendi. Üheks põhjuseks on e-kaubandusega seotud ettevõtete soov minna üle paberpakkematerjalidele.

Lisaks on tõusnud paberitootjate kulud. Statistika näitab, et paberi tootmiseks kasutatava puidumassi hind on viimase aastaga tõusnud 50,2%. Paberihinnad kasvasid samal ajavahemikul 14,2%. Analüütikute hinnangul võib paberinappus kesta kuni 2023. aastani.

Paberinappus tekitab probleeme kogu Eesti trükitööstuses. Rahvusvahelise kaubaveo hilinemine ja kütusehinna tõus on põhjustanud välismaiste paberivarude sisseveo vähenemise ja hinnatõusu.

K-Print soovitab tungivalt kõiki töid pikalt ette planeerida, et vältida suuremaid hinnamuutusi. Piisava ajavaruga suudavad meie töötajad paberivarusid arvestades pakkuda oma klientidele optimaalset hinda ja tootmisaega. Palun võtke meiega ühendust, et saaksime soovitud materjalid ette tellida.